Radiokuter (radio): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Radiokuter''' – radiowa cykliczna audycja satyryczna realizowana przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie == Historia == Historia ''Radiokutra'' sięga ko...")
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Historia ''Radiokutra'' sięga końca lat czterdziestych. Wtedy na antenie lokalnej rozgłośni radiowej pojawiła się audycja o charakterze interwencyjnym, ''Sieć mikrofonowa''. Jej autorem był znany aktor [[Ryszard Pietruski]].  
+
Historia ''Radiokutra'' sięga końca lat czterdziestych. Wtedy to na antenie lokalnej rozgłośni radiowej pojawiła się cykliczna audycja o charakterze interwencyjnym, ''Sieć mikrofonowa''. Audycje przygotowywali m.in. [[Władysław Wojciechowski]], Stanisław Szydłowski, [[Henryk Livor-Piotrowski|Henryk Piotrowski]] i  [[Ryszard Pietruski]]. Pierwsza ''Sieć'' prawdopodobnie została nadana w roku 1948, bo z tego okresu zachował się w archiwach Polskiego Radia w [[Szczecin|Szczecinie]] jeden z odcinków cyklu.
  
+
Na początku lat pięćdziesiątych wraz ze zmianami personalnymi zmienił się też charakter audycji. Sprawy interwencyjne zastąpiła satyra społeczna i polityczna. Cykl opatrzono tytułem ''Radiokuter''. Każdy program rozpoczynał się od piosenki ''Już Radiokuter z połowu...''. W 1961 roku audycja, dotąd nadawana w programie lokalnym rozgłośni szczecińskiej, po raz pierwszy pojawiła się w programie ogólnopolskim PR. Od roku 1966 nadawano ją w paśmie ogólnopolskim regularnie.
początku lat pięćdziesiątych.
+
 
 +
Na przestrzeni lat audycje stawały się monotematyczne. Przygotowywał je najczęściej stały zespół, w skład którego wchodzili:
 +
* '''autorzy tekstów:''' Bolesław Grodzicki, Jerzy Jasiński, [[Tadeusz Klimowski]], [[Władysław Wojciechowski]]
 +
* '''kompozytorzy:''' [[Brunon Gościniak]], [[Walerian Pawłowski]]
 +
* '''reżyser:''' [[Julia Zyblewska]]
 +
* '''wykonawcy:''' [[Nina Mazgajska]], [[Mieczysław Antoni Gajda]], [[Mikołaj Müller]], Tadeusz Nowicki, [[Eugeniusz Wałaszek]]

Wersja z 22:21, 11 paź 2019

Radiokuter – radiowa cykliczna audycja satyryczna realizowana przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie

Historia

Historia Radiokutra sięga końca lat czterdziestych. Wtedy to na antenie lokalnej rozgłośni radiowej pojawiła się cykliczna audycja o charakterze interwencyjnym, Sieć mikrofonowa. Audycje przygotowywali m.in. Władysław Wojciechowski, Stanisław Szydłowski, Henryk Piotrowski i Ryszard Pietruski. Pierwsza Sieć prawdopodobnie została nadana w roku 1948, bo z tego okresu zachował się w archiwach Polskiego Radia w Szczecinie jeden z odcinków cyklu.

Na początku lat pięćdziesiątych wraz ze zmianami personalnymi zmienił się też charakter audycji. Sprawy interwencyjne zastąpiła satyra społeczna i polityczna. Cykl opatrzono tytułem Radiokuter. Każdy program rozpoczynał się od piosenki Już Radiokuter z połowu.... W 1961 roku audycja, dotąd nadawana w programie lokalnym rozgłośni szczecińskiej, po raz pierwszy pojawiła się w programie ogólnopolskim PR. Od roku 1966 nadawano ją w paśmie ogólnopolskim regularnie.

Na przestrzeni lat audycje stawały się monotematyczne. Przygotowywał je najczęściej stały zespół, w skład którego wchodzili: