Radiokuter (radio)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radiokuter – radiowa cykliczna audycja satyryczna realizowana przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie

Historia

Historia Radiokutra sięga końca lat czterdziestych. Wtedy to na antenie lokalnej rozgłośni radiowej pojawiła się cykliczna audycja o charakterze interwencyjnym, Sieć mikrofonowa. Audycje przygotowywali m.in. Władysław Wojciechowski, Stanisław Szydłowski, Henryk Piotrowski i Ryszard Pietruski. Pierwsza Sieć prawdopodobnie została nadana w roku 1948, bo z tego okresu zachował się w archiwach Polskiego Radia w Szczecinie jeden z odcinków cyklu.

Na początku lat pięćdziesiątych wraz ze zmianami personalnymi zmienił się też charakter audycji. Sprawy interwencyjne zastąpiła satyra społeczna i polityczna (np. krytyka Radia Wolna Europa). Cykl opatrzono tytułem Radiokuter. Każdy program rozpoczynał się od piosenki Już Radiokuter z połowu.... W 1961 roku audycja, dotąd nadawana w programie lokalnym rozgłośni szczecińskiej, po raz pierwszy pojawiła się w programie ogólnopolskim PR. Od roku 1966 nadawano ją w paśmie ogólnopolskim regularnie.

Na przestrzeni lat audycje stawały się monotematyczne. Przygotowywał je najczęściej stały zespół, w skład którego wchodzili:ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz