Trzymamy straż nad Odrą I (film): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Trzymamy straż nad Odrą (I)''' '''(1977)''' – Dnia [[12 kwietnia]] [[1946]] roku w Gdańsku rozpoczęły się uroczystości z okazji I rocznicy powrotu ziem odzyskanych do macierzy. Tego dnia do '''[[Szczecin|Szczecina]]''' wyruszyła 360 osobowa sztafeta, w skład której wchodzili przedstawiciele różnych środowisk: harcerze, członkowie ZWM i OMTUR, kombatanci, byli więźniowie obozów koncentracyjnych, wojskowi... Tak zaczynał się unikatowy niemy film, zrealizowany na czarno-białej taśmie szesnastomilimetrowej. Jego autorem był fotografik Leonard Kędziorski, który prawdopodobnie na zlecenie [[Wojewoda szczeciński|wojewody szczecińskiego]] [[Leonard Borkowicz|ppłk. Leonarda Borkowicza]] kamerą „Benhawell” zapisał przebieg dwudniowego ogólnopolskiego zlotu młodzieży [[„Trzymamy straż nad Odrą”]]. Propagandowe z założenia hasło zlotu stało się na wiele lat programem działania Polaków, którzy podjęli się trudu odbudowy [[Szczecin|Szczecina]] z wojennych zniszczeń. W kolejnych sekwencjach Kędziorski przedstawia przylot delegacji rządowej z prezydentem KRN Bolesławem Bierutem, premierem Edwardem Osóbka-Morawskim i marszałkiem Polski Michałem Rolą-Żymierskim, główne uroczystości na [[Plac Żołnierza|pl. Żołnierza]], manifestację młodzieży na [[Wały Chrobrego|Wałach Chrobrego]], spotkanie władz z pierwszymi osadnikami na [[Jasne Błonia|Jasnych Błoniach]], pochód młodzieży i wojskową paradę na ul. [[Wojska Polskiego]], w której prawdopodobnie po raz ostatni uczestniczył pułk kawalerii. Film kończą sekwencje z towarzyskiego meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Szczecina a CKW „Legia”, w barwach którego grał przyszły trener Kazimierz Górski. Komentatorem meczu był [[Bohdan Tomaszewski]].
+
'''Trzymamy straż nad Odrą (I)''' '''(1977)''' – Dnia [[12 kwietnia]] [[1946]] roku w Gdańsku rozpoczęły się uroczystości z okazji I rocznicy powrotu ziem odzyskanych do macierzy. Tego dnia do '''[[Szczecin|Szczecina]]''' wyruszyła 360 osobowa sztafeta, w skład której wchodzili przedstawiciele różnych środowisk: harcerze, członkowie ZWM i OMTUR, kombatanci, byli więźniowie obozów koncentracyjnych, wojskowi... Tak zaczynał się unikatowy niemy film, zrealizowany na czarno-białej taśmie szesnastomilimetrowej. Jego autorem był fotografik Leonard Kędziorski, który prawdopodobnie na zlecenie [[Wojewoda szczeciński|wojewody szczecińskiego]] [[Leonard Borkowicz|ppłk. Leonarda Borkowicza]] kamerą „Benhawell” zapisał przebieg dwudniowego ogólnopolskiego zlotu młodzieży [[„Trzymamy straż nad Odrą”]]. Propagandowe z założenia hasło zlotu stało się na wiele lat programem działania Polaków, którzy podjęli się trudu odbudowy [[Szczecin|Szczecina]] z wojennych zniszczeń. W kolejnych sekwencjach Kędziorski przedstawia przylot delegacji rządowej z prezydentem KRN Bolesławem Bierutem, premierem Edwardem Osóbką-Morawskim i marszałkiem Polski Michałem Rolą-Żymierskim, główne uroczystości na [[Plac Żołnierza|pl. Żołnierza]], manifestację młodzieży na [[Wały Chrobrego|Wałach Chrobrego]], spotkanie władz z pierwszymi osadnikami na [[Jasne Błonia|Jasnych Błoniach]], pochód młodzieży i wojskową paradę na ul. [[Wojska Polskiego]], w której prawdopodobnie po raz ostatni uczestniczył pułk kawalerii. Film kończą sekwencje z towarzyskiego meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Szczecina a CKW „Legia”, w barwach którego grał przyszły trener Kazimierz Górski. Komentatorem meczu był [[Bohdan Tomaszewski]].
  
 
Trzydzieści lat od tamtych pamiętnych wydarzeń materiał filmowy Leonarda Kędziorskiego ponownie zmontował i opatrzył komentarzem [[Andrzej Androchowicz]]. Film spina klamra zdjęć współczesnego [[Szczecin|Szczecina]] autorstwa [[Janusz Pietrzykowski|Janusza Pietrzykowskiego]].
 
Trzydzieści lat od tamtych pamiętnych wydarzeń materiał filmowy Leonarda Kędziorskiego ponownie zmontował i opatrzył komentarzem [[Andrzej Androchowicz]]. Film spina klamra zdjęć współczesnego [[Szczecin|Szczecina]] autorstwa [[Janusz Pietrzykowski|Janusza Pietrzykowskiego]].

Aktualna wersja na dzień 23:19, 28 cze 2020

Trzymamy straż nad Odrą (I) (1977) – Dnia 12 kwietnia 1946 roku w Gdańsku rozpoczęły się uroczystości z okazji I rocznicy powrotu ziem odzyskanych do macierzy. Tego dnia do Szczecina wyruszyła 360 osobowa sztafeta, w skład której wchodzili przedstawiciele różnych środowisk: harcerze, członkowie ZWM i OMTUR, kombatanci, byli więźniowie obozów koncentracyjnych, wojskowi... Tak zaczynał się unikatowy niemy film, zrealizowany na czarno-białej taśmie szesnastomilimetrowej. Jego autorem był fotografik Leonard Kędziorski, który prawdopodobnie na zlecenie wojewody szczecińskiego ppłk. Leonarda Borkowicza kamerą „Benhawell” zapisał przebieg dwudniowego ogólnopolskiego zlotu młodzieży „Trzymamy straż nad Odrą”. Propagandowe z założenia hasło zlotu stało się na wiele lat programem działania Polaków, którzy podjęli się trudu odbudowy Szczecina z wojennych zniszczeń. W kolejnych sekwencjach Kędziorski przedstawia przylot delegacji rządowej z prezydentem KRN Bolesławem Bierutem, premierem Edwardem Osóbką-Morawskim i marszałkiem Polski Michałem Rolą-Żymierskim, główne uroczystości na pl. Żołnierza, manifestację młodzieży na Wałach Chrobrego, spotkanie władz z pierwszymi osadnikami na Jasnych Błoniach, pochód młodzieży i wojskową paradę na ul. Wojska Polskiego, w której prawdopodobnie po raz ostatni uczestniczył pułk kawalerii. Film kończą sekwencje z towarzyskiego meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Szczecina a CKW „Legia”, w barwach którego grał przyszły trener Kazimierz Górski. Komentatorem meczu był Bohdan Tomaszewski.

Trzydzieści lat od tamtych pamiętnych wydarzeń materiał filmowy Leonarda Kędziorskiego ponownie zmontował i opatrzył komentarzem Andrzej Androchowicz. Film spina klamra zdjęć współczesnego Szczecina autorstwa Janusza Pietrzykowskiego.

Informacje o filmieZdjęcia ze ZlotuZobacz takżeZobacz filmLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz