Carl Friedrich Meyer

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carl Friedrich Meyer
krajoznawca, nauczyciel gimnazjalny
brak zdjecia
Data urodzenia 17 grudnia 1840
Miejsce urodzenia Quedlinburg
Data śmierci 12 października 1904
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Carl Friedrich Meyer (1840-1904) - niemiecki krajoznawca i nauczyciel gimnazjalny. Zwany też Buchheide-Meyer.

Życiorys

Carl Friedrich Meyer urodził się 17 grudnia 1840 roku w Quedlinburgu, jako syn fabrykanta octu. Do roku 1860 uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, a po jego ukończeniu studiował historię i geografię na uniwersytecie w Halle. W roku 1864 zdał egzamin nauczycielski i jeszcze w tym samym roku został zatrudniony na roczny okres próbny w Friedrich-Wilhelms-Schule w Szczecinie. W szkole tej przepracował kolejne czterdzieści lat. Dla celów dydaktycznych sporządzał mapy, jak również organizował dla swoich uczniów piesze wycieczki w okolice Szczecina. Były one połączone z zainteresowaniami Meyera, które skupiały się na historycznych i geograficznych studiach nad Szczecinem i jego okolicami. W przypadku geografii, bardziej chodziło o geografię historyczną w odniesieniu do studiowania historycznych map Szczecina i jego okolic. Wyniki swoich badań publikował w „Jahresbericht des Vereins für Erdkunde zu Stettin”, czasopiśmie Vereins für Erdkunde, oraz w „Monatsblätter”, periodyku Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde (Towarzystwo Historii Pomorza i Starożytności), a także w programach Friedrich-Wilhelms-Schule. Meyer był członkiem Vereins für Erdkunde, w którym pełnił funkcję sekretarza i z jego ramienia wygłaszał popularnonaukowe wykłady odnoszące się do pomorskiego krajoznawstwa, w tym Puszczy Bukowej.

3 maja 1889 roku Meyer wraz z trzydziestoma innymi miłośnikami Puszczy Bukowej założył Buchheide-Verein. Od tego dnia do swojej śmierci pozostał na czele związku i kierował wieloma jego pracami. Był inicjatorem ogromnej pracy jaką wykonano w Puszczy Bukowej. Dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody wyznaczono i oznakowano szlaki, w miejscach trudno dostępnych przygotowano schody, zamontowano też ławki, udostępniono punkty widokowe, odnowiono pomniki, postarano się również o place zabaw oraz wykonano wiele innych prac. Dbał również o coroczne odnowienie umów z zarządem lasu, dotyczyło to też kolei państwowej, a później i kolejki wąskotorowej, tak aby uzyskać najlepsze połączenie kolejowe z Puszczą Bukową. Sam też od wiosny do późnej jesieni wielokrotnie w ciągu tygodnia odbywał piesze wędrówki przez puszczę.

Carl Friedrich Meyer zmarł 12 października 1904 roku w Szczecinie i został pochowany na Cmentarzu Centralnym. W rok po jego śmierci Buchheide-Verein ufundowało swojemu honorowemu przewodniczącemu pomnik na wzgórzu Heiliger Berg z wykonanym przez Manzla brązowym reliefem.

Publikacje (wybór)

  • Die Lubinsche Karte. Jahresbericht des Vereins für Erdkunde zu Stettin. 1883-1885, s. 13-19.
  • Stettin zur Schwedenzeit. Stadt, Festung und Umgebund am Ende des 17. Jahrhunderts mit besonderer Berücksichtigung der Belagerung von 1677. Mit einer Karte und zwei Plänen. Dargestellt von Dr. C. F. Meyer, Oberlehrer am Realgymnasium (Friedrich-Wilhelm-Schule). Stettin: Druck und Verlag von Ewald Gentzsohn 1886.
  • Erläuterung des Bildes von Alten-Stettin v. J. 1625. Dazu die Pläne von 1631 und 1693. Hrsg. von Dr. C. Fr. Meyer. [Stettin]: b. Wilh. Prutz [1887].
  • Festschrift zur Zweihundertfjährigen Jubelfeier des Vereins Junger Kaufleute (früher Schützen-Companie der Handlungsdiener) in Stettin im Juni 1887. Stettin: Druck von F. Hessenland 1887.
  • Friedrichswalde. “Monatsblätter”. Jg. 2, 1888, s. 129-133.
  • Die Buchheide bei Stettin. Nach Meßtischblättern der Königl. Landesaufnahme. Nebst einem praktischen Führer. Entworfen und gezeichnet von Dr. Carl Fr. Meyer, hrsg. im Auftrage des Buchheide zu Stettin. Stettin: Druck und Verlag von Hermann Saran [1889] (4. Aufl. Stettin 1894).
  • Die Buchheide. W: Erinnerungsblätter zu Feier seines zehnjährigen Bestehens und des fünfzigjährigen Jubiläums der Friedrich-Wilhelm-Schule. Hrsg. von Verein früherer Schüler der Friedrich-Wilhelm-Schule. Stettin: H. Dannenberg 1890.
  • Die Umgegend Stettins. Stettin: Druck und Verlag von Hermann Saran 1892.

Bibliografia

  • Meyer Carl Friedrich. Der Buchheide-Meyer. “Unser Pommerland”. Jg. 14, 1929, s. 228-230.