Jerzy Porębski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Porębski
biolog, oceanograf, wykonawca szant,
autor piosenek o morzu
brak zdjecia
Data urodzenia 1939
Miejsce urodzenia Sosnowiec
Narodowość polska


Jerzy Porębski (ur. 1939) – doktor biologii, oceanograf, wykonawca szant, autor piosenek o morzu, rybak i żeglarz. Mieszka w Świnoujściu i Lubinie koło Międzyzdrojów.

Życiorys

Urodził się w 1939 roku w Sosnowcu, wychował w Bytomiu. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie skończył oceanografię biologiczną. Po studiach pracował jako kierownik laboratorium w Centralnym Szpitalu Górniczym w Bytomiu. Po roku pracy w laboratorium przyjechał do Świnoujścia, gdzie zatrudnił się w Morskim Instytucie Rybackim. Jego marzeniem było pływanie na statkach, dalekie rejsy i poznawanie świata. W pierwszy rejs wypłynął na statku Barakuda należącym do Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”. Na morzu pracował 30 lat - pływał na statkach rybackich i naukowych na wodach Afryki Zachodniej, obu Ameryk po stronie Atlantyckiej i Pacyficznej oraz Antarktyki. Jego praca polegała na lokalizowaniu i szacowaniu żywych zasobów oceanu (ryby, kalmary, kryl, krewetki i in.) w zmiennych warunkach środowiska. To podczas rejsów nauczył się grać na gitarze i zaczął komponować swoje ballady o życiu na oceanie, opowieści o rybakach, marynarzach, ich tęsknotach i pracy.

W 1983 roku po raz pierwszy wziął udział w krakowskich „Szantach”, czyli Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie. Jego piosenka „Cztery piwka” zdobyła wówczas Grand Prix festiwalu. Od tego czasu jest stale obecny na przeglądach, festiwalach, koncertach muzyki żeglarskiej i okołomorskiej. Jest laureatem wiele nagród, a jego piosenka „Gdzie ta keja” zdobyła miano szanty wszech czasów. Występował w większości krajów Europy oraz w USA, Kanadzie, Argentynie i RPA, śpiewał także na statkach różnych bander. Bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicą.

Jerzy Porębski jest współzałożycielem grupy szantowej „Stare Dzwony”, z którą przez lata występował i nagrywał płyty.

Dyskografia:

  • Z rybakami w świat
  • Znów popłynę na morze
  • Dziękuję ci Oceanie
  • Niedaleko mojego domu
  • Niech tak zostanie…

Bibliografia

Konieczny, K., Pluciński, J., Sikora P. Plażownik zachodni. Warszawa: Agora, 2011. ISBN 978-83-268-0510-3Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kinga Konieczny