Johann Ludwig Kunst

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Ludwig Kunst
drukarz
Data urodzenia nieznana
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 1772
Lata działalności 1762-1772
Narodowość niemiecka

Johann Ludwig Kunst (zm. 1772) - drukarz, działał w Stargardzie w latach 1762-1772.

Życiorys

Data urodzin nieznana. Pochodził z Berlina. O drukarzu zachowało się niewiele danych. Na firmamencie drukarstwa stargardzkiego pojawił się w 1762 roku kiedy to poślubił wdowę do drukarzu Johannie Christianie Falcke i tym samym objął kierownictwo nad oficyną, którą wdowa prowadziła samodzielnie od dwóch lat. Drukarnia zaopatrzona była w tytuł drukarni królewskiej rządu pruskiego na Tylnym Pomorzu.

W latach 1771-1772 Kunst wydawał czasopismo "Die Musterung", którego redaktorem był niejaki J. G. Muchler. Ponadto spod pras jego oficyny wychodziły druki na rzecz miejscowego gimnazjum oraz druki okolicznościowe.

Po śmierci drukarza w 1772 roku prowadzenia zakładu podjęła się wdowa przy współpracy doświadczonego faktora Johanna Christiana Apla, który przybył z Berlina. W 1781 roku udało jej się potwierdzić przywileje, które posiadał zakład. Drukowała pod szyldem wdowy po Kunście (druckts und verlegts sel. Johann Ludewig Kunst Wittwe) bądź (gedruckt mit Kunstischen Schriften ).

Po śmierci Apla, Kunstowa postanowiła o sprzedaży oficyny. Jej nabywcą został w 1798 roku Carl Gottlieb Hendess.

Bibliografia

  • Immanuel Friedrich Levezow. Fortsetzung der Geschichte der Buchdrukkerkunst in Pommern, insbesondere in den Städten Greiphswald, Colberg, Stralsund und Stargard [...]. Stettin, Effenbart, [1779]. s. 16.
  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 12.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 493.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko