Matthias Höltzner

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matthias Höltzner
urzędnik
Data urodzenia 2 maja 1622
Miejsce urodzenia okolice Berlina
Data śmierci 7 lipca 1679
Miejsce śmierci Stargard
Miejsce spoczynku Kościół Najświętszej Marii Panny
Lata działalności 1651-1679
Narodowość niemiecka


Matthias Höltzner (Hölzner, Holtznerus) (1622-1679) – radca rządowy, archiwista i sekretarz brandenburskiej części Pomorza.

Życiorys

Matthias Höltzner urodził się 2 maja 1622 roku w Marchii Brandenburskiej w okolicach Berlina. Uczył się w Berlinie oraz Kostrzynie. W 1643 roku ukończył prawo na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą. Następnie wyjechał do Królewca, gdzie przez rok kontynuował studia. W związku z uciążliwościami toczącej się wojny trzydziestoletniej wyjechał do Sztokholmu, gdzie w latach 1644-1647 był wychowawcą dzieci nadwornego medyka Johanna Rautenfelda. Po powrocie ze Szwecji odbył podróż po Europie i w 1649 roku powrócił do Berlina. W 1651 roku dzięki wstawiennictwu nadprezydenta Tajnej Rady elektorskiej Ottona von Schwerina został sekretarzem i archiwistą brandenburskiego Pomorza. W 1653 roku objął urząd w ówczesnej stolicy prowincji Kołobrzegu.

W 1660 roku ożenił się z Evą Döring, siostrą burmistrza Berlina, mieli dwóch synów.

Zmarł po ciężkiej chorobie wątroby 7 lipca 1679 roku w Stargardzie, pochowany 13 lipca w kościele Mariackim.

Bibliografia

  • Engelken, Wilhelm. Hilff Gott! Gläubige Wallfahrt, zum heiligen Blute : Nach Anweisung des heiligen Johannis […] Welche Bey Leichbegängnüß Deß ... Herrn Matthias Höltznern, Churfl. Brandenb. hochbestalten RegierungsRahts [...]. Stargard in Pommern: Campe, [1679].
  • Pascha, Nikolaus Benedikt Monumentum Viri Nobilissimi [...] Dn. Matthiae Holtzneri, Regiminis Electoralis In Pomerania Electoral. Brandenb. Orientali Consiliarii & Archivarii […]. Stargardiae: Campe, [1679].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska