Pomnik gen. Władysława Sikorskiego (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik gen.Władysława Sikorskiego
Pomnik gen.Władysława Sikorskiego
Autor Zygmunt Wujek
Lokalizacja Koszalin, ul. Dworcowa
Data powstania 2003
Materiał granit, brąz, żeliwo
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik gen. Władysława Sikorskiego - pomnik w Koszalinie autorstwa rzeźbiarza Zygmunta Wujka. Na czterech bokach obelisku znajdują się tablice z brązu, poświęcone walce o niepodległość i martyrologii narodu polskiego.

Historia

Inicjatorem powstania pomnika była Miejsko-Powiatowa Rada Kombatantów. W 2003 odsłonięto pomnik pierwotnie przy skrzyżowaniu ul. Władysława IV i Jana Pawła II w pobliżu Galerii "Emka”. Ostatecznie stanął na skwerze przy ul. Dworcowej.

Pomnik został wykonany z szarego granitu w kształcie słupa. Na szczycie pomnika znajduje się orzeł Wojska Polskiego z roku 1939. Na obelisku wyryte zostały symbole i napisy nawiązujące do życiorysu Sikorskiego.

Tablica frontowa pomnika

Są to daty: 1918, 1920, 1939 i 1943; nazwy miejscowości, m.in.: Londyn, Warszawa, Gibraltar, Tuszów, Lwów, Angers; odznaki wojskowe, m.in. odznaka Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, odznaka pamiątkowa Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, odznaka Dywizji Strzelców Pieszych, odznaka pamiątkowa 1 Dywizji Grenadierów, odznaka Pilota oraz harcerska lilijka i symbol Marynarki Wojennej. W połowie kamiennej części pomnika znajdują się cztery tablice po jednej z każdej strony. Na czołowej stronie pomnika nad tablica znajduje się odlew głowy generała Sikorskiego w rogatywce. Orzeł, tablice i głowa generała zostały wykonane z żeliwa patynowanego.

Przypisy

Bibliografia

  • Laskowski Leszek. Pomniki Koszalina. Przewodnik. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2009, s. 14-15, ISBN 978-83-87317-65-2.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski