Pomnik poległych w I wojnie światowej (Cisewo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poległych w I wojnie światowej w Cisewie, 2008.

Upamiętnienie poległych w I wojnie światowej żołnierzy z Cisewa (niem. Zimmermannshorst), gm. Kobylanka, powiat stargardzki znajduje się na dawnym cmentarzu wiejskim, na północno-wschodnim skraju wsi.
Obecnie jest to główny element lapidarium urządzonego na skraju dawnej ewangelickiej nekropolii.
Pomnik ma formę steli granitowej oszlifowanej z jednej strony, reszta głazu została pozostawiona bez obrobienia. Głaz jest umieszczony na wysokim prostopadłościennym cokole poprzedzonym dwoma stopniami. Brak tablicy inskrypcyjnej na głazie. Na cokole zachowała się druga tablica z napisem „In Liebe für Euch/ Gewidmet von der Gemeinde/ Zimmermannshorst”, a poniżej sygnatura „Stüber Altdamm”.

Lapidarium w Cisewie, 2014.

W 2006 roku uporządkowano teren cmentarza, tworząc lapidarium i przeprowadzono renowację pomnika. Na steli znajduje się obecnie nowa tablica z polsko-niemiecką inskrypcją „Dopiero w blasku pełnej wiedzy/ o całej skończonej historii,/ nabierze swojego najgłębszego/ sensu, najmniejsze nawet/ wydarzenie historyczne./ Zatem niech żadne nie umyka/ naszej pamięci./ Erst in dem Schein des/ vollen Wissens űber die/ vollendete Geschichte kommt/ das kleinste sogar historische/ Erigniss sinen tiefsten Sinn./ Mőge also keines unserem/ Gedachtnis entgehen”. Pomnik otrzymał też nowe zwieńczenie. W pobliżu pomnika nasadzone były pierwotnie trzy dęby – obecnie zachowane dwa.

Bibliografia

  • Bierca Andrzej. Miejsca i formy upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Stargardzie i okolicach, Stargardia, T. 2, Stargard 2002, s. 223-238.
  • Karta ewidencji upamiętnień I wojny światowej nr 372, opracowana przez K. Wójcik, L. Walasek, 2003; archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego, red. M. Majewski, t. 1, Stargard 2010.
  • Majewski Marcin. Gmina Kobylanka. Zabytki powiatu stargardzkiego, Stargard 2013.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak