Prezydium Rady Miasta Szczecin
Prezydium Rady Miasta Szczecin – prezydium (z łac. praesidium – przewodnictwo albo praesidere – przewodniczyć)[1] to wewnętrzny, kierowniczy organ instytucji lub zespołu ludzkiego, a także grupa ludzi wybranych w celu przewodniczenia, kierowania i organizowania prac zebrania, posiedzenia lub obrad zjazdu. Jego szczegółowe kompetencje i obowiązki określane są przepisami uchwalanymi przez obradujący organ kolegialny (np. zebranie, radę). Najczęściej w jego skład wchodzą przewodniczący i jego zastępcy, czasem także sekretarze i skarbnik oraz członkowie bez ściśle określonych funkcji.
Statut Miasta Szczecin i wchodzący w jego skład Regulamin Rady Miasta nie ustanowił jednoznacznie istnienia i składu prezydium, jednakże w praktyce przyjęto, że Prezydium Rady Miasta Szczecin składa się z wybieranego z jej składu Przewodniczącego i 3 Wiceprzewodniczących (par. 21 Statutu Miasta Szczecin)[2]. Przewodniczący ani jego zastępcy (wiceprzewodniczący) nie mogą być przewodniczącymi oraz wiceprzewodniczącymi komisji stałych Rady Miasta.
Prezydium Rady Miasta Szczecin wybierane jest przez radnych w głosowaniu tajnym, w obecności co najmniej ustanowionego składu Rady, bezwzględną większością głosów (Regulamin Rady Miasta Szczecin, Rozdział 3, par. 6, pkt. 1). Ich odwołanie może nastąpić na wniosek co najmniej ¼ radnych. Generalnie wszystkie funkcje kierownicze należą do Przewodniczącego, a wiceprzewodniczący mogą przejąć jego funkcje w następujących przypadkach:
- w przypadku niemożności pełnienia funkcji wyznaczony przez przewodniczącego zastępca, a jeśli nie zostanie wyznaczony – zastępuje go najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący (Statut Miasta, Oddział 4, par. 21, pkt. 3);
- w razie odwołania lub rezygnacji, do czasu wybrania nowego przewodniczącego – wyznaczony przez rezygnującego wiceprzewodniczący, a jeśli nie zostanie wyznaczony – najstarszy wiekiem spośród nich (Regulamin Rady, Rozdział 3, par. 6, pkt. 3).
Historia
Organem zbliżonym nazwą do Prezydium Rady Miasta Szczecin były prezydia rad narodowych – także zarządzające organy kolegialne, ale o znacznie większych kompetencjach i o charakterze władzy administracyjnej. W rzeczywistości okresu 1945 – 1990 prezydia rad narodowych były w ogromnym stopniu zależne od decyzji organów centralnych i stopnia wyższego – zarówno rządu i wojewodów, jak też „równolegle” od decyzji komitetów PZPR. W roku 1973 nawet tę fasadową funkcję kierowniczą prezydiów miejskich rad narodowych zniesiono, zarządzanie miastami przekazując Prezydentowi Miasta.
Obowiązujące obecnie uchwałodawcze i kontrolne funkcje Rady Miasta zostały ustanowione w 1990 roku[3]
Przypisy
- ↑ Zygmunt Rysiewicz (red.): Słownik wyrazów obcych. PIW 1965, s. 538
- ↑ Kadencje Rady Miasta Szczecin
- ↑ Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dostęp: 9.11.2012)]
Zobacz też
- Kadencje Rady Miasta Szczecin
- Rada Miasta Szczecin
- Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
- Prezydium Miejskiej Rady Narodowej
- Prezydent Miasta Szczecin
- Prezydium w Wikipedii
Linki zewnętrzne
- Komisje Rady Miasta Szczecin VI Kadencji (dostęp: 6.11.2012)
- Rada Miasta Szczecin (dostęp: 6.11.2012)
- Statut Miasta Szczecin (dostęp: 6.11.2012)