Wojciech Jacobson

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Jacobson
jachtowy kapitan ż.w.
brak zdjecia
Ambasador niebieski.png

Wojciech Jacobson - jachtowy kpt. ż. w., jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych.

Życiorys żeglarski

Wojciech Jacobson ma w swoim dorobku wiele sukcesów regatowych i ponad 260 tysięcy mil morskich, które przepłynął po morzach całego świata. Do najważniejszych należą rejsy wokółziemskie i opłynięcie obu kontynentów amerykańskich, z historycznym pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód (jednym z dwóch pierwszych na świecie). Osiągał sukcesy w regatach morskich, m.in.:

  • II miejsce na Żeglarskich Mistrzostwach Polski (1955 r.),
  • III miejsce na Mistrzostwach Polski Jachtów Morskich (1971 r.),
  • I miejsce w regatach Ostseewoche (1971 r.),
  • I miejsce w Bałtyckich Regatach Samotników w kl. HTC (1977 r.).

Od dziesięcioleci zaangażowany w proces edukacji morskiej szczecinian jako kierownik wyszkolenia SŻ AZS Szczecin, przewodniczący Rady Instruktorów (SŻ WKKFiT), przewodniczący Kolegium Sędziów SŻ WKKFiT oraz przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej OZŻ, w tym także na stopień kapitana jachtowego. Swoją wiedzę i umiejętności przekazywał również żeglarzom z Libii oraz Kanady (Kanadyjska Szkoła pod Żaglami). Za swoje dokonania jest ceniony w środowisku polonijnym, a Polish Florida Yacht Club nadał mu swoje honorowe członkostwo. Systematycznie publikuje artykuły w czasopismach żeglarskich – jest też autorem miniatury,,Marią do Peru” (zob. s/y Maria). Biegle włada kilkoma językami korespondując z sympatykami żeglarstwa na całym świecie.

Nagrody i wyróżnienia

Kapitan Wojciech Jacobson jako wybitny popularyzator żeglarstwa, członek licznych komisji i kapituł nagród żeglarskich był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. krajowym „Srebrnym Sekstantem” (dwukrotnie), „Conradem 2009” oraz „Wielkim Toporem Kaperskim Bractwa Wybrzeża”, a także w 1998 r. kanadyjską nagrodą „Derek Zavitz Memorial Award”. W 2010 r. został uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina.

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny