Erdmann Stiebeler

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erdmann Stiebeler
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 27 czerwca 1855
Miejsce urodzenia Neu-Ruppin
Data śmierci nieznana
Miejsce śmierci nieznane
Narodowość niemiecka

Erdmann Stiebeler (1855-?) – niemiecki profesor gimnazjany.

Życiorys

Ernst Adolf Erdmann Stiebeler urodził się 27 czerwca 1855 roku w Neu-Ruppin. Uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 19 marca 1875. Następnie studiował języki nowożytne na uniwersytecie w Berlinie. Podczas studiów udał się do Anglii, tam został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (Hilfslehrer) w Highbury House Scholl w St. Leonards koło Hastings. Po roku udał się do Paryża, skąd po trzymiesięcznym pobycie powrócił do Berlina, gdzie kontynuował przerwane studia. W latach 1879-1881 objął posadę nauczyciela w Institut des Pastor Pirscher w Wleniu, następnie przeniósł się do Miłoszowa. W roku 1882 został przyjęty na stanowisko nauczyciela pomocniczego w Gimnazjum w Bremen. 30 października 1883 roku przystąpił do egzaminu państwowego, po zdaniu którego nabył kwalifikacje do nauczania języków - angielskiego, francuskiego i niemieckiego. 1 kwietnia tego samego roku rozpoczął roczny okres próbny jako nauczyciel stażysta (Probekandidat) w Gimnazjum im. Króla Wilhelma (König Wilhelms-Gymnasium) w Szczecinie. Po jego zakończeniu został tam na stałe zatrudniony, w roku 1889 otrzymał awans na nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer), a w roku 1892 na profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie języków - angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hebrajskiego i łaciny oraz historii. 27 stycznia 1906 roku otrzymał tytuł profesora, zaś 12 marca 1906 nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse).

Publikacje

  • Der Subjonctif in den verkürzten Sätzen des Französischen. W: Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr Ostern 1894/95. Stattin: Druck von Herrcke & Lebeling 1895, s. 3-24.

Bibliografia

  • Programm des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr von Ostern 1884 bis Ostern 1885. Stattin: Druck von Herrcke & Lebeling 1885, s. 54.

Linki zewnętrzne