Eugeniusz Kus

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Kus
dyrygent, pedagog
brak zdjecia
Data urodzenia 26 stycznia 1940
Miejsce urodzenia Gniezno


Laureat1.png
Ambasador niebieski.png


Eugeniusz Kus (ur. 1940) – dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego Szczecina i Pomorza Zachodniego

Życiorys

Eugeniusz Kus urodził się 26 stycznia 1940 roku w Gnieźnie. W 1966 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił podczas stypendiów w Austrii (Wiedeń) i w Holandii (Haga, Rotterdam).

W latach 1969-2005 był kierownikiem artystycznym Chóru Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a potem Uniwersytetu Szczecińskiego (od 1985). Z zespołem tym występował niemal w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

W kwietniu 1974 roku został dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury, który po połączeniu w 1992 roku z Biurem Wystaw Artystycznych przekształcono w instytucję kultury o nazwie Zamek Książąt Pomorskich. Funkcję dyrektora tej instytucji pełnił do 2007 roku. Za jego kadencji Zamek Książąt Pomorskich stał się najważniejszą placówką kulturalną nie tylko Szczecina, ale i całego Pomorza Zachodniego. Kierując placówką, zainicjował, a także współorganizował, Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Symfoniczne (od 1993), Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie (co dwa lata od 1998), Mistrzowskie Kursy Wokalne (od 2002), Bałtyckie Pomosty, Euro–SZPAK, Polsko-Niemiecką Orkiestrę Młodzieżową „Pomerania”, cykle koncertowe: Jesienny Salon Muzyczny, Koncerty gitarowe, Niedzielne Koncerty Południowe, Szlakiem historii i muzyki. Od 2001 roku współorganizuje festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu. Był również dyrektorem artystycznym wymienionych imprez.

Z jego inicjatywy utworzono przy Zamku Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz wydawnictwo Ars Pomeraniae, które zajmują się promocją wydarzeń kulturalnych Szczecina i Pomorza Zachodniego. Był redaktorem publikacji prezentujących życie i twórczość szczecińskich kompozytorów (m.in. Szczecińscy kompozytorzy,Gustaw Wimmer). Organizował również konferencje naukowe, w tym poświęconą Carlowi Loewe. Był koordynatorem współpracy pomiędzy województwem zachodniopomorskim a landem Mecklenburg-Vorpommern (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Pod koniec 2007 roku zakończył pracę w Zamku i przeszedł na emeryturę.

Osobną kartę stanowi jego dorobek artystyczny. Jako dyrygent wziął udział w ponad tysiącu koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. W repertuarze posiada wykonania wielu znaczących dzieł muzyki wokalno–instrumentalnej, takiej jak oratoria, msze, kantaty itp. Repertuar wykonywanej muzyki obejmuje okres od baroku (m.in. J.S. Bach, A. Vivaldi, G.F. Haendel )aż do utworów kompozytorów współczesnych, świadomie promując twórców polskich, w tym szczecińskich. W 1984 roku został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego i dyrygenta Zespołu Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Był także jurorem. Wielokrotnie uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów chóralnych, śpiewu solowego i kompozytorskich w Europie (Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry, Włochy) oraz w Azji (Chiny).

Po przeprowadzonym przewodzie habilitacyjnym, w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Objął stanowisko docenta, a od października 2004 do 2010 roku profesora tej uczelni. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Sztuki w Szczecinie. W styczniu 2012 roku z rąk Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, otrzymał nominację profesorską.

Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych organizacji i stowarzyszeń muzycznych, m.in.: Rady Naukowej Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie (Niemcy), Rady Artystycznej Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Gorizii (Włochy), Narodowej Rady Kultury, Zarządu sekcji polskiej International Society for Music Education.

W 2004 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina, a w 2007 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.Teatr

Tytuł Autor Reżyser Forma twórczości Teatr Data premiery
Marynarze z Cattaro Friedrich Wolf Michał Rosiński konsultacja wokalna Teatr Polski (w Sali Księcia Bogusława X na zamku Książąt Pomorskich) 28 października 1976Artykuły w prasie (wybór)Nagrody i wyróżnieniaOdznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
  • 1973 – Zasłużony Działacz Kultury
  • 1984 – Złota Odznaka Honorowa z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
  • 1999 – Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN
  • 2002 – Złota Odznaka Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
  • 2004 – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  • 2004Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
  • 2004 – Krzyż Kawalerski OOP
  • 2005 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  • 2020 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  • 2022 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”CiekawostkiBibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz