Georg Balthasar Mascov

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georg Balthasar Mascov
teolog, pastor
Data urodzenia 25 listopada 1666
Miejsce urodzenia Greifswald
Data śmierci 20 stycznia 1731
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół Mariacki w Szczecinie
Narodowość niemiecka


Georg Balthasar Mascov (Georgius Balthasar Mascou, Georg Balthasar von Mascow) (1666-1731) - profesor teologii oraz pastor w kościele Mariackim w Szczecinie.

Życiorys

Georg Balthasar Mascov urodził się 25 listopada 1666 roku[1] w Greifswaldzie. Jego rodzicami byli Peter Mascow, profesor prawa na tamtejszym uniwersytecie i Maria Rhauin. Początkowo odebrał wykszałcenie domowe. Jego prywatnymi nauczycielami byli Michael Grassius, prawnik oraz poeta i filolog Christian Saalbach. Naukę kontynuował na uczelniach w Giessen i Marburgu. W 1690 roku przeniósł się do Lipska gdzie uzyskał magisterium. Stamtąd udał się na uniwersytet do Wittenbergi, z którego ponownie wrócił do Lipska.

Na prośbę swojego ojca przyjechał do rodzinnego Greiswaldu, gdzie był słuczachem wykładów z zakresu filozofii[2]. W 1694 roku uzyskał tytuł doktora teologii. Został też powołany na stanowisko pastora i asesora konsystorza w Wismarze. Urząd ten sprawował przez 14 lat.

W 1708 roku otrzymał propozycję objęcia posady profesora teologii w szczecińskim Królewskim Gimnazjum Karolińskim. Swój los związał na stałe ze Szczecinem. Wraz z profesurą w gimnazjum piastował posadę pastora w kościele Mariackim w Szczecinie i prepozyta tutejszego synodu.

Mascov był żonaty z Ilsabe Magdalene Gröning, córką kupca z Wismaru.

Zmarł 20 stycznia 1731 roku na chorobę płuc. Z okazji pogrzebu, który miał miejsce 15 marca ukazały się w Szczecinie liczne mowy i teksty poetyckie ku czci zmarłego.


Przypisy

  1. Baza CERL podaje również inny rok urodzenia - 1668
  2. Dysputa filozoficzna z udziałem G.B. Mascova, opublikowana w Greifswaldzie w 1686 r. Dissertatio Academica De Philosophiae Natura Et Constitutione, Qvam Auxiliante Deo Sapientissimo, Et Suffragante Amplissimo Senatu Philosophico In Regia Pomeranorum Universitate Praeside Dn. M. Christiano Saalbach, Poetices Ac Oratoriae Professore Ordinario [...] ; Publico Philosophantium Examini Die XIV. Januarii [...] M DC LXXXVI. In Auditorio Majori [...] Subjicit Georgius Balthasar Nascou, Gryphiswaldensis Auctor & Respondens.


Bibliografia

  • Müller, Ernst. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T.1. Stettin : Saunier, 1912. s. 455.
  • Georg Balthasar Mascow W: CERL [online]. [Przeglądany 15 września 2016].

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko