Hermann Vierth

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Vierth
nauczyciel gimnazjalny
Data urodzenia 13 listopada 1843
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 2 grudnia 1870
Miejsce śmierci Champigny pod Paryżem (Francja)
Miejsce spoczynku ?
Lata działalności 1869-1870
Narodowość niemiecka


Hermann Vierth (1843-1870) – nauczyciel gimnazjalny.

Życiorys

Ernst Hermann Vierth urodził się 13 listopada 1843 roku w Szczecinie jako syn marynarza. Początkowo uczęszczał do Gertrud-Schule, a następnie do Ottoschule w swoim rodzinnym mieście. W roku 1857 na prośbę jego matki został przyjęty do Gimnazjum Realnego im. Fryderyka Wilhelma. W niedługim czasie dotknęła go wielka tragedia. Najpierw zmarła jego matka, a potem dotarła do Szczecina wiadomość, że jego ojciec zginął na morzu podczas sztormu. Opiekę nad nim i jego młodszym bratem roztoczył dyrektor Wilhelm Kleinsorge (1813-1883). Dzięki jego wsparciu ukończył szkołę w roku 1862 otrzymując świadectwo dojrzałości.

W rok później Vierth zdał egzamin gimnazjalny w Königlich Gröning’sche Gymnasium w Stargardzie, co umożliwiło mu podjęcie studiów uniwersyteckich. Studiował na uniwersytecie w Berlinie matematykę i nauki przyrodnicze, a w roku 1868 przystąpił do egzaminu pro facultati docendi. W tym samym roku rozpoczął roczny okres próbny w Gimnazjum Realnym im. Fryderyka Wilhelma w Szczecinie. Po jego zakończeniu został tam zatrudniony na stanowisku młodszego nauczyciela (Kollaborator). Powierzono mu nauczanie matematyki, nauk przyrodniczych i języków – niemieckiego i łaciny. W tym samym czasie na uniwersytecie w Rostoku złożył egzamin doktorski broniąc rozprawy Geschichte der Chladni’schen Klangfiguren und Angabe einer Methode, die Klangfiguren von Luftscheiben darzustellen, która ukazała się w programie szkolnym Gimnazjum Realnego im. Fryderyka Wilhelma z roku 1870.

Program Szkoły im. Fryderyka Wilhelma w Szczecinie z roku 1870, w którym ukazał się artykuł Geschichte der Chladni’schen Klangfiguren und Angabe einer Methode, die Klangfiguren von Luftscheiben darzustellen.

Ernst Hermann Vierth zginął 2 grudnia 1870 roku w bitwie koło Champigny pod Paryżem we Francji.

Publikacje

  • Geschichte der Chladni’schen Klangfiguren und Angabe einer Methode, die Klangfiguren von Luftscheiben darzustellen. W: Zu der Abiturienten-Entlassung, welche am Donnerstag den 7. April, Nachmittags 4 Uhr, im Saale der Friedrich-Wilhelms-Schule, Ralschule erster Ordnung, zu Stettin, statt haben wird, ladet Beschützer, Gönner und Freunde dieser Schulanstalt ehrerbietigst und ergebenst ein der Director Kleinsorge. Stettin 1870, s. 1-21.

Bibliografia

  • Programm der Friedrich-Wilhelms-Schule, Real-Schule erster Ordnung zu Stettin. Ausgegeben Ostern 1871. Stettin 1871, s. 1-2.