Hieronymus Georg Effenbart

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieronymus Georg Effenbart
drukarz
Data urodzenia nieznana
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 23 marca 1800
Miejsce śmierci Szczecin
Lata działalności 1794-1800
Narodowość niemiecka

Hieronymus Georg Effenbart (zm. 1800) - drukarz, działał w Szczecinie w latach 1794-1800.

Życiorys

Hieronymus Georg Effenbart pochodził ze Szczecina. Data urodzin nieznana. Był młodszym synem miejscowego drukarza Hermanna Gottfrieda Effenbarta (II). Naukę zawodu rozpoczął w 1779 roku. Trzy lata później przyjęty został Towarzystwa Drukarskiego[1].

Po śmierci swego ojca w 1784 roku pracował w rodzinnym warsztacie prawdopodobnie jako faktor. Firmą zarządzała jego matka, która wydawała druki pod szyldem dziedziców (Hermann Gottfried Effenbart Erben). Po jej śmierci w 1787 roku kierownictwo nad drukarnią objął Hieronymus Georg. Do formalnych układów w tym względzie doszło prawdopodobnie w roku 1794 kiedy to rozwiązano kwestie dziedziczenia majątku po matce i zmarłym bracie. Hieronymus Georg podpisał układ z siostrą Beatą i dziećmi brata Hermanna Gottfrieda[2], na mocy którego stał się jedynym właścicielem szczecińskiej oficyny.

W 1794 roku ożenił się z Ulrike Matthias. Para nie miała potomstwa. Na mocy testamentu sporządzonego przez Hieronymusa Georga Effenbarta to żona dziedziczyła szczecińską drukarnię z zastrzeżeniem, że zakład przejmie jego najstarszy bratanek jeśli Ulrike pozostawać będzie bezdzietna. W 1805 roku wdowa wyszła ponownie za mąż za kupca Carla Georga Krügera. Ten pomagał jej w administrowaniu firmą. Para doczekała się narodzin córki Pauline. Krüger zmarł w 1816 roku. W kolejnych latach firma pozostawała w rękach rodziny jednak o swoje prawa do zakładu upominali się potomkowie Hermanna Gottfrieda Effenbarta co było przyczyną procesu sądowego rozpoczętego w 1828 roku. Cztery lata później wydano wyrok korzystny dla szczecińskiej gałęzi rodziny.

Drukarz zmarł w 1800 roku.

Przypisy

  1. Z tej okazji ukazał się druk okolicznościowy: "Den frohen Vätern dreyer [...] Jünglinge als Hieronymus Georg Effenbart, Samuel Friederich Nicolai, und Georg Jacob Decker geweiht den 18ten April, 1783 zwar von einem Ungenanten doch aber nicht ganz Unbekanten", wydany w oficynie ojca Hieronymusa Georga.
  2. Hermann Gottfried był prawnikiem. Osiedlił się w Halle i tam piastował urząd radcy kryminalnego.


Bibliografia

  • Mohnike, Gottlieb. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 28-29.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 477-478.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko