Hydrierwerke Pölitz A.G.

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hydrierwerke Pölitz A.G. - Jedna z największych (największa na Pomorzu) fabryk produkujących benzynę syntetyczną z węgla kamiennego na potrzeby militarne III Rzeszy – dla okrętów, samolotów, a także na eksperymentalne paliwo rakietowe. Założona została w 1938 roku na bazie istniejącej wcześniej Norddeutsche Mineralölwerke GmBH. Budowa fabryki finansowana była przez duże banki Rzeszy oraz korporacje przemysłowe, m.in. IG Farben Industrie, która wyprodukowała w Leunie pierwszą benzynę syntetyczną już w 1925 roku. Produkcja początkowa Hydrierwerke wynosiła 250 tyś. ton, a w roku 1943/44 osiągnęła 400 tys. ton miesięcznie. Podczas II wojny światowej pracowało tu przymusowo tysiące więźniów różnej narodowości, skupionych w okolicznych obozach. Powierzchnia zwartej fabryki wynosiła około 200 ha, ale cała infrastruktura mogła sięgać nawet 1500 ha, zajmowanych pomiędzy Policami, a Jasienicą.

Operacja Synteza

Tak duży obiekt szybko zwrócił uwagę wywiadu polskiego. Na potrzeby zdobycia precyzyjnych informacji o fabryce wywiad Armii Krajowej zorganizował akcję wywiadowczą, znaną jako Operacja Synteza. Na podstawie uzyskanych przez polski wywiad informacji Alianci przystąpili do bombardowań fabryki, które ostatecznie zniszczyły ją 8 marca 1945 roku. Po wojnie pozostałości fabryki ulegały dalszemu rozkładowi, do dziś na tym terenie znajdują się ruiny przemysłowego kolosa.

Linki zewnętrzne200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego