Kanał Leśny

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Leśny
kanal_brak.jpg
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Kanał Odyńca
Nazwa niemiecka Gödhard Kanal
Początek Regalica
Koniec Odra Zachodnia
Długość 3,6

Kanał Leśny (także Kanał Odyńca, Wielkie Jeziora, niem. Gödhard Kanal) – sztuczny kanał wodny w Szczecinie łączący Regalicę w km 733,5 z Odrą Zachodnią w km 33,8. Długość wynosi kanału 3,6 km. Do niedawna w kanale znajdował się tor regatowy Dziewoklicz, który z uwagi na duży stopień dewastacji został rozebrany. We wschodniej części zlokalizowane jest postojowisko barek, natomiast w części południowo-zachodniej plaża miejska „Dziewoklicz”. Nawigacyjnie kanał dostępny jedynie od strony wschodniej (wyjście z Regalicy). Od strony zachodniej przesmyk na Odrę Zachodnią „zagrodzony” przez kładkę pieszo-drogową o wysokości nie przekraczającej 1,0 m przy stanie wody średniej. Południowym brzegiem kanału przebiega granica administracyjna między Szczecinem a gminą Kołbaskowo. Granica „włącza” Kanał Leśny do Szczecina. Na tym brzegu przebiega również północna granica Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, który rozciąga się na Międzyodrzu w kierunku południowym do Widuchowej. Kanał powstał prawdopodobnie na początku XX wieku, na skutek poboru z Międzyodrza gruntu niezbędnego do budowy nasypu kolejowego oraz ul. Autostrada Poznańska biegnących wzdłuż kanału.

Nazwę Kanał Leśny wprowadzono urzędowo zarządzeniem w 1950 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę Gödhart Kanal[1].

Przypisy

  1. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1950 r. Nr 8, poz. 76, s. 76)

Zobacz też

Bibliografia
200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego