Kościół św. Stanisława Kostki (Sianów)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Stanisława Kostki w Sianowie
brak zdjecia
Kościół w Sianowie
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia św. Stanisława Kostki w Sianowie
Data budowy {{{zbudowano}}}
Data poświęcenia 21 października 1945

Kościół św. Stanisława Kostki kościół parafialny w Sianowie w powiecie koszalińskim, w województwie zachodniopomorskim. Pełni funkcję kościoła głównego Parafii Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki należącej obecnie do dekanatu Mielno diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej[1]

Historia

Dokładna data budowy kościoła nie jest znana. Z pierwotnej budowli gotyckiej z XV wieku zachowała się jedynie wieża i część zachodniego muru. Szachulcowa nawa pochodzi z 1793 roku, tworzy ją charakterystyczna drewniana kratownica z ceglanym wymurowaniem. Kościół został poświęcony 21 października1945 roku, a konsekrowany 6 czerwca1982roku przez biskupa Tadeusza Werno[2].

Architektura

Kościół jest orientowany, zbudowany na kamiennej podmurówce, na rzucie prostokąta; zakończone trójbocznie prezbiterium nie zostało wyodrębnione. Usytuowana od strony zachodniej wieża, zwieńczona jest dachem namiotowym z drewnianą ażurową wieżyczką, sygnaturką na ośmiu słupach, zakończona cebulasta kopułą, iglicą i krzyżem. Dach obecnie pokryty jest blachą cynkową miedziowaną. Kościół jest budowlą murowaną z cegły o układzie wendyjskim i gotyckim, z portalem głównym ostrołukowym, profilowanym, trójuskokowym. Strop wewnątrz świątyni jest płaski, belkowany, wzmocniony zastrzałami, wyłożony drewnianą klepką modrzewiową. Drewniany chór muzyczny został głęboko wysunięty w nawę, wsparty na dwóch rzędach drewnianych słupów. Kościół zaopatrzony został w okna o wykroju prostokątnym i kwadratowym[3].

Zabytek

W kościele zachowało się zabytkowe wyposażenie w postaci: niezwykle bogatej w snycerkę nadbudowy ołtarza oraz kazalnicy. Prowadzi do niej bogato zdobione wejście z balustradą schodową zwieńczone postaciami świętych. Na tylnej ścianie kazalnicy widnieje napis: "Michael Goldman burmistrz i Hans Güleke rajca miejski, obydwaj prowizorzy. Kościół w Sianowie. Roku Pańskiego 1631".Powyżej zamieszczono herb miasta, u dołu kazalnicy wyryto napis: "Słowo Boga pozostaje żywe i trwać będzie wiecznie". Dźwigar kazalnicy stanowi rzeźba Mojżesza. Balustradę chóru organowego zdobią obrazy dwunastu apostołów Zachowały się także: pozłacany kielich z 1640 roku, obraz olejny pastora Ponatiusa oraz dwie tablice upamiętniające poległych mieszkańców miasta z lat 1813/1814, 1870/1871[4].Uwagę przykuwa także XV wieczny krzyż oraz misa chrzcielna z XVII wieku, wykonana ze stopu miedzi. Chrzecielnica została wykonana w 1652 roku na zlecenie fundatorów Andreasa Lebbina i Anny Angelikens. W centralnej części zamieszczona została scena "Zwiastowana", dookoła biegnie napis wykonany gotycka majuskuła[5].Jest to obiekt obiekt zabytkowy (wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza) - nr rej. 76 z 23.05.1955.

Przypisy

  1. Parafia w Sianowie W: Diecezja koszalińsko-kołobrzeska [online]. [Przeglądany 13 października 2014]
  2. Tamże.
  3. Kubicki, Dominik. Gotyckie świątynie powiatów : koszalińskiego i kołobrzeskiego, Pelplin : Wydaw. Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", 2001, s. 200-201. ISBN 83- 88935-01-1.
  4. U stóp Góry Chełmskiej : szkice do dziejów Sianowa, Koszalin : "Feniks", 2007, s. 54-55. ISBN 978-83-61066-00-2.
  5. Osobliwości gminy Sianów / Sianów : Gminna Organizacja Turystyczna, Urząd Gminy i Miasta, 2013.


Linki zewnętrzne

Parafia w Sianowie