Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Świeszyno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Świeszynie
brak zdjecia
Kościół w Świeszynie
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia pw. Narodzenia NMP
Budulec cegła czerwona

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny neogotycki kościół parafialny w Świeszynie w powiecie koszalińskim, w województwie zachodniopomorskim. Pełni funkcję kościoła głównego Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP należącej obecnie do dekanatu Bobolice diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej[1]

Historia

Neogotycki kościół, XIX-wieczny kościół, najprawdopodobniej został wzniesiony na zrębach poprzedniego. Budowla pochodzi z roku 1886, po wojnie została przekazana do użytkowania kościołowi rzymskokatolickiemu i poświęcona 25. września 1945 roku.

Architektura

Kościół orientowany, zbudowany z cegły na kamiennej podmurówce, na rzucie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium zakończonym trójbocznie. Od strony zachodniej wznosi się strzelista, trójkondygnacyjna wieża , zakończona ostrosłupem. Po obu stronach prezbiterium dobudowano pomieszczenia, od strony wschodniej z przeznaczeniem na zakrystię. Podparte przyporami bocznymi mury nawy, rozdziela na dwie części poziomy fryz. Otwory okienne i wejściowe są zakończone łukiem ostrym[2].

Zabytek

Obiekt zabytkowy (w granicach działki nr 185 obr. Świeszyno z kamiennym ogrodzeniem) - nr rej. A-487 z 9.10.2009. Z dawnego wyposażenia wewnątrz świątyni zachował się jedynie XVIII-wieczny, mosiężny świecznik.

Przypisy

  1. Parafia w Świeszynie W: Diecezja koszalińsko-kołobrzeska [online]. [Przeglądany 13 października 2014]
  2. Kubicki, Dominik. Gotyckie świątynie powiatów : koszalińskiego i kołobrzeskiego, Pelplin : Wydaw. Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", cop. 2001, s. 215. ISBN 83-88935-01-1


Linki zewnętrzne