Max Hasse

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Max Hasse
nauczyciel
Data urodzenia 22 grudnia 1872
Miejsce urodzenia Bytów
Lata działalności 1892-?
Narodowość niemiecka


Max Hasse (1872-?) – niemiecki nauczyciel.

Życiorys

Max Wilhelm Eduard Hasse urodził się 22 grudnia 1872 roku w Bytowie. Po ukończeniu Volksschule uczęszczał do Präparandenanstalt, a następnie do Lehrerseminar w swoim rodzinnym mieście. 25 sierpnia 1892 roku przystąpił do pierwszego egzaminu nauczycielskiego, po zdaniu którego otrzymał posadę drugiego nauczyciela w wiejskiej szkole w Borzytuchomiu (Borntuchen). Po miesiącu powrócił do Bytowa, gdzie został zatrudniony jako nauczyciel w Volksschule. W dwa lata po złożeniu w dniu 17 maja 1895 roku drugiego egzaminu nauczycielskiego, został wychowawcą pierwszej klasy w tamtejszej Oberschule.

Hasse w roku 1901 rozpoczął pracę jako nauczyciel w 28. Gemeindeschule przy Kreckowerstrasse (obecnie ul. Adama Mickiewicza) w Szczecinie. 15 grudnia 1905 roku złożył egzamin na nauczyciela szkół średnich, dzięki któremu w dwa lata później został zatrudniony jako nauczyciel szkoły przygotowawczej przy Gimnazjum Realnym im. Friedricha Wilhelma (Friedrich-Wilhelms-Realgymnasium). Powierzono mu nauczanie pisania, religii, rysunku, gimnastyki, geografii i nauk przyrodniczych.

Podczas pierwszej wojny światowej Hasse został powołany jako gefrejter do stacjonującego w Szczecinie Landsturminfanteriebatallion.

Bibliografia

• Jahresbericht des Friedrich-Wilhelms-Realgymnasiums (Friedrich-Wilhelms-Schule) zu Stettin. Stettin 1908, s. 31.

Linki zewnętrzne