Max Reger

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Max Reger
kompozytor, organista
brak zdjecia
Data urodzenia 19 marca 1873
Miejsce urodzenia Brand
Data śmierci 11 maja 1916
Miejsce śmierci Lipsk
Miejsce spoczynku Monachium, Waldfriedhof - Alter Teil, Fürstenrieder Straße 288.
Narodowość niemiecka

Max Reger (właściwie Johann Baptist Joseph Maximilian Reger) (1873-1916) – niemiecki organista, kompozytor, pianista i dyrygent.

Życiorys

Urodzony 19 marca 1873 roku w rodzinie nauczyciela szkoły ludowej Josepha Regera i Katheriny Philomeny Reichenberger. Podstawowe wykształcenie muzyczne uzyskał w domu, później pobierał lekcje u organisty A. Lindnera, za namową którego zdecydował się poświęcić zawodowi muzyka. Kunszt gry organowej i jego kompozycje przyniosły mu światową sławę.

Max Reger był przez swoje małżeństwo, a także przez długie wyjazdy wakacyjne związany z Pomorzem. W 1902 roku poślubił kołobrzeżankę Elsę von Bagenski, córkę majora 54. Kołobrzeskiego Regimentu Infanterii. Wraz z żoną kilkukrotnie spędzał letni urlop w jej mieście rodzinnym. Podczas pobytów Regera w Kołobrzegu miały też miejsce koncerty i prawykonania jego utworów. 27 sierpnia 1907 roku po raz pierwszy została przedstawiona publiczności w kołobrzeskiej katedrze pierwsza z "Dwóch pieśni pobożnych" op. 105. - "Ich sehe dich in tausend Bildern", w wykonaniu Marthy Eichenberger śpiewającej sopranem z towarzyszeniem kompozytora na organach.

Po raz pierwszy odwiedził Reger Kołobrzeg z powodów zdrowotnych w 1905 roku. Lekarz zalecił mu dwumiesięczny odpoczynek w spokojnej miejscowości uzdrowiskowej. Kompozytor polubił nadmorski kurort i wracał do Kołobrzegu na wakacje jeszcze w latach 1907, 1908, 1909 i 1913; bywał tam także przy innych okazjach, np. 8 marca 1910 roku na wieczornym koncercie autorskim towarzyszył śpiewaczce, Gertrud Fischer-Maretzki (alt) oraz wspólnie z pianistką Sophie Arnheim zagrał swoje Wariacje na temat Beethovena na 2 fortepiany op. 86.

20 sierpnia 1907 roku stanął za pulpitem dyrygenckim w sali koncertowej Zamku Plażowego (Strandschloss, dziś sanatorium „Bałtyk”) i poprowadził zdrojową orkiestrę symfoniczną. Był zachwycony wysokim poziomem orkiestry, z którą też koncertował jako pianista, co przekazał w swoim liście odpowiedzialnemu za organizację życia muzycznego Johannesowi Springerowi (1850-1922), organiście kolegiaty kołobrzeskiej. Dwa lata później Springer, posiadający tytuł Królewskiego Dyrektora Muzycznego, poprosił Regera o koncert na organach w kolegiacie. Organy te kompozytor bardzo cenił. Koncert odbył się 28 sierpnia 1909 roku i na tę okazję Reger skomponował dwa utwory: "Ich sehe dich in tausend Bildern" oraz "Meine Seele ist stille zu Gott". Śpiewaczka, pani Dessau, była zachwycona i podobno zaśpiewała je a vista. W sierpniu 1913 roku Reger dał znów koncert w kołobrzeskiej kolegiacie, gdzie wykonał partię organów w swojej kantacie Meinen Jesum laß ich nicht. Pracował również wówczas nad nowymi swoimi utworami muzycznymi jak Orgelstücken op. 129, Suita baletowa i Koncert skrzypcowy.

Istnieje namalowany w Kołobrzegu portret Maxa Regera przy pracy kompozytorskiej, (z podpisem: Max Reger, Kolberg 1913) autorstwa Franza Nölkena (1884-1918), przechowywany w Max-Reger-Institut w Bonn. Co ciekawe, zachowała się fotografia, jaką malarz w tym samym czasie zrobił kompozytorowi piszącemu nuty. Podczas swoich pobytów w Kołobrzegu Reger wynajmował położony niedaleko od morza dom przy Huke-Straße 14 (dziś ulica Cicha).

Lekcje muzyki u Maxa Regera pobierał m.in. przyszły dyrektor Muzeum w Szczecinie i muzykolog, Walter Riezler.

Max Reger zmarł w Lipsku 11 maja 1916 roku podczas podróży, z powodu niewydolności serca. Urna z jego prochami ostatecznie spoczęła na monachijskim Waldfriedhof.

W latach 20082010 odbyły się w Kołobrzegu trzy edycje festiwalu „Kołobrzeskie Dni Muzyki Kameralnej imienia Maxa Regera”.

BibliografiaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral