Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno-Montażowych (PRIM)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno-Montażowych (PRIM)spółka z o.o. zajmująca się wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych na terenie Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Głównymi odbiorcami świadczonych przez spółkę usług są urzędy gmin i miast województwa zachodniopomorskiego oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie[1]. Siedziba firmy mieści się w Szczecinie, ul. Struga 78. Ta niewielka spółka, zatrudniająca około 15 osób, miała zostać sprywatyzowana, ale obecnie obecnie (2013) przewidziana jest do likwidacji[2],[3].

Logo PRIM Szczecin

Historia

PRIM pierwotnie było związane z budownictwem rolniczym okresu PRL. Wchodziło w skład zjednoczeń PGR i podlegało ministerstwu rolnictwa. Siedziba firmy mieściła się przy ul. Struga 3 w Szczecinie i zatrudniało do 700 osób[4].

Pierwszym zakładem zajmującym się instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi oraz remontami, a także budową oraz instalacją obiektów i urządzeń produkcyjnych dla produkcji rolniczej był Oddział Wykonawstwa Inwestycyjnego, podlegający PGR. Firma została powołana 1 lipca 1951. Później jednostka ta była wielokrotnie reorganizowana i dopiero 1 czerwca 1962 powołano samodzielne Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe PGR, półtora roku później przemianowane na Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno-Montażowych Budownictwa Rolniczego (PRIMBR). W 1976 roku w jego skład włączono Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych Rolnictwa. Dopiero w 1987 utrwaliła się nazwa Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno-Montażowych (PRIM).

Zlokalizowana w Szczecinie dyrekcja zarządzała zakładami instalacyjno-montażowymi w Szczecinie, Gryficach, Pyrzycach i Stargardzie Szczecińskim. Od początku swego istnienia zajmowało się elektryfikacja wsi i PGRów, instalowaniem wodociągów i kanalizacji, urządzeniami sanitarnymi, robotami studniarskimi. Budowało także obory i inne obiekty hodowlane oraz instalowało w nich potrzebne maszyny i urządzenia. Miało wielki udział w budowie nowoczesnych ferm hodowlanych, m.in. w Kołbaczu i Granicznej. Znaczenie przedsiębiorstwa zmalało wraz z likwidacją państwowych gospodarstw rolnych.

Przypisy

Źródła

  • Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T2 (P-Ż), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 2000, s. 206- 207, 263-264, 717-718, ISBN 83-87341-45-2

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak