Spotkania z „Kosmosem” (radio)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spotkania z „Kosmosem” (1961) - audycja poświęcona zespołowi muzycznemu „Kosmos” z Powiatowego Domu Kultury w Gryficach, laureatowi głównej nagrody w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych Związku Młodzieży Socjalistycznej.

Przegląd, który się odbył 21 maja 1961 roku w Szczecinie, był pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną przez Komitet Wojewódzki ZMS. Mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji informacyjnej, nie potrafiono zapewnić udziału w imprezie odpowiedniej ilości startujących zespołów. Jedną z przyczyn niewielkiego zainteresowania przeglądem były organizowane w tym czasie obchody święta ludowego, a także równolegle odbywający się w Szczecinie festiwal muzyki, pieśni i tańca.

W przeglądzie udział wzięli recytatorzy ze Stargardu, zespół muzyczny z Dębna oraz soliści i zespół muzyczny z Gryfic, wystepujący pod nazwą „Kosmos”. Jury przeglądu uznało gryficki zespół oraz jego solistów za najlepszych i najbardziej profesjonalnych wykonawców. Doceniono także ambitny repertuar. Główną nagrodę w postaci gramofonu z kompletem płyt przyznano całemu zespołowi „Kosmos”, natomiast indywidualną nagrodę otrzymał członek tego zespołu, Józef Wasylko (nagroda w postaci reprodukcji obrazu Van Gogha).

W audycji udział wzięli: Józef Matysiewicz (kierownik Klubu ZMS ze Stargardu), Zbigniew Polak (kierownik Powiatowego Domu Kultury w Gryficach) oraz zespół „Kosmos” i jego soliści - Józef Wasylko, Maryla Ławniczak, Andrzej Mleczko i Zbigniew Królikowski.ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz