Wzgórze Montecucculi (Chojna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wzgórze Montecucculi - wzniesienie o wysokości 84,7 m n.p.m., usytuowane ok. 2,5 km w linii prostej na północny wschód od centrum Chojny. Obecnie bez nazwy.

Panorama Chojny według Meriana z ok. 1652 roku. Strzałką oznaczono Wzgórze Montecucculi.

Wzgórze pierwotnie zwane było Lindberg, Schlangenberge (pol. Wzgórze Lipowe lub Wężowe). W XVII/XVIII w. utrwaliła się dla niego nazwa Montecucculi w związku z legendą z czasów wojny trzydziestoletniej. Wedle jej przekazu nazwa miałaby upamiętniać austriackiego dowódcę Raimonda von Montecuculiego (1609-1680), który miał rzekomo stacjonować ze swym oddziałem na omawianym wzgórzu, a według innych podań zostać tam nawet pochowany. W świetle najnowszych badań stwierdzono, że jego obecność pod Chojną nie była możliwa. Wskazuje się, że osobą, którą upamiętniono w nazwie wzniesienia, mógł być ewentualnie Ernesto Montecuculi (1582-1633), który w listopadzie 1627 roku wysłał regiment kirasjerów pod Chojnę. Trudno jednak przyjąć, że wojska te obozowały na wzgórzu, ponieważ zwykle żołnierze otrzymywali kwaterunek w domach mieszczańskich. Nazwisko Montecucculi pojawia się także na jednym z głazów tworzących pomnik zwany Szwedzkim Kopcem, wśród nazwisk innych dowódców rozgromionych pod Chojną przez szwedzkiego króla Gustawa Adolfa.

Do 1945 roku na wzgórzu funkcjonował hangar szybowcowy.

Bibliografia

  • Brzustowicz, Grzegorz Jacek. Chojna w czasie wojny trzydziestoletniej. Rocznik Chojeński, t. I, s. 44-46.
  • Rymar, Edward. Nazwy wzniesień w regionie chojeńskim, trzcińskim i mieszkowickim. Rocznik Chojeński, t. V, s. 323-324.
  • Skrycki, Radosław. Chojna - Impresje sprzed wieku. Szczecin 2011, s. 184.



Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke